Skip to content

710 Cypress DrVineland, NJ 08360

Built 1992

Last Sale Price
$119,300
Last Sale Date
Jul 24, 1992

Property Information

Block1704
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,994
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
15%
Improvement Value:$179,700
85%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,753+0.7%
2024$6,709+5.0%
2023$6,391+2.9%
2022$6,208+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$119,300
DeedBook 1957, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1992