Skip to content

1260 Cypress DrVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$110,258
Last Sale Date
Dec 11, 1998

Property Information

Block1705
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,674
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
16%
Improvement Value:$163,700
84%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+0.7%
2024$6,165+5.0%
2023$5,872+2.9%
2022$5,705+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,258
DeedBook 2334, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1998