Skip to content

1735 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$45,400
Last Sale Date
Aug 24, 1983

Property Information

Block1801
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,429
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
21%
Improvement Value:$142,800
79%
Total Assessment$180,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,747+0.7%
2024$5,709+5.0%
2023$5,438+2.9%
2022$5,283+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,400
DeedBook 1477, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1961