Skip to content

1120 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1934

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 1991

Property Information

Block1801
Lot101
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage2.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
26%
Improvement Value:$142,300
74%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,113+0.7%
2024$6,073+5.0%
2023$5,785+2.9%
2022$5,620+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1934