Skip to content

1255 Hadsell AveVineland, NJ 08360

Built 2023

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1801
Lot79
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1S-F-3AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
14%
Improvement Value:$371,900
86%
Total Assessment$432,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+697.4%
2024$1,727+5.0%
2023$1,645+2.9%
2022$1,598+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4233, Page 1077Recorded9/29/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1392, Page 232