Skip to content

1340 Hadsell AveVineland, NJ 08360

Built 2001

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block1801
Lot93
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage3,280
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
22%
Improvement Value:$137,200
78%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,572+0.7%
2024$5,535-8.1%
2023$6,020+2.9%
2022$5,848+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft3,280DeedBook 4203, Page 1697Recorded1/7/2021

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2531, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2001