Skip to content

1261 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block1806
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,676
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
14%
Improvement Value:$270,300
86%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,004+0.7%
2024$9,938+5.0%
2023$9,467+2.9%
2022$9,197+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 402, Page 5036

Property Built

Built

Year Built: 1989