Skip to content

1227 Liberty AveVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$222,920
Last Sale Date
Aug 25, 2010

Property Information

Block1809
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,423
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
18%
Improvement Value:$163,300
82%
Total Assessment$199,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,336+0.7%
2024$6,294+5.0%
2023$5,996+2.9%
2022$5,825+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,920
DeedBook 4073, Page 9445

Property Built

Built

Year Built: 2010