Skip to content

1243 Liberty AveVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block1809
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,500
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
19%
Improvement Value:$152,100
81%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+0.7%
2024$5,940+5.0%
2023$5,658+2.9%
2022$5,497+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 4171, Page 7711Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$221,595
DeedBook 4081, Page 4142

Property Built

Built

Year Built: 2010