Skip to content

1922 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Apr 30, 1999

Property Information

Block1901
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,196
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
20%
Improvement Value:$112,700
80%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,486+0.7%
2024$4,457+5.0%
2023$4,245+2.9%
2022$4,124+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2360, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1961