Skip to content

1826 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block1903
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
23%
Improvement Value:$96,600
77%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,999+0.7%
2024$3,973+5.0%
2023$3,784+2.9%
2022$3,676+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 4123, Page 1202Recorded11/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963