Skip to content

1879 Vine Rd(Block 1909 Lot 6)Vineland, NJ 08361

Built 1996
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 5, 1994

Property Information

Block1909
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-4UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,040
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
39%
Improvement Value:$287,500
61%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,124+0.7%
2024$15,024+5.0%
2023$14,312+2.9%
2022$13,903+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2048, Page 263