Skip to content

1853 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 2003
Commercial

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block1909
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,678
Acreage13.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
58%
Improvement Value:$177,800
42%
Total Assessment$427,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,621+0.7%
2024$13,531+5.0%
2023$12,890+2.9%
2022$12,522+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$735,000
Sq Ft5,678DeedBook 4241, Page 3072

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft5,678DeedBook 4235, Page 3210Recorded11/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 4015, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 2003