Skip to content

2067 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2004
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,984
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
22%
Improvement Value:$128,700
78%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+0.7%
2024$5,203+5.0%
2023$4,956+2.9%
2022$4,815+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,984DeedBook 4226, Page 5313Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4046, Page 8642

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1787, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1972