Skip to content

1989 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block2004
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,202
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
33%
Improvement Value:$68,500
67%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,251+0.7%
2024$3,229+5.0%
2023$3,076+2.9%
2022$2,988+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft1,202DeedBook 4251, Page 6012Recorded1/31/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950