Skip to content

1986 Sunset AveVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block2005
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description1S-F
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,247
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$128,100
79%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,149+0.7%
2024$5,115+5.0%
2023$4,872+2.9%
2022$4,733+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954