Skip to content

873 Charles StVineland, NJ 08360

Built 1987

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block2005
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
28%
Improvement Value:$85,500
72%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,805+0.7%
2024$3,780+5.0%
2023$3,601+2.9%
2022$3,498+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft1,056DeedBook 4218, Page 7406Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 1794, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1987