Skip to content

1929 Sunset AveVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$50,637
Last Sale Date
Apr 5, 1991

Property Information

Block2009
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,366
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$120,900
77%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+0.7%
2024$4,963+5.0%
2023$4,727+2.9%
2022$4,592+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,637
DeedBook 1891, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1979