Skip to content

586 Bradford DrVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block4702
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,422
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,500
20%
Improvement Value:$87,400
80%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,467+0.7%
2024$3,445+7.6%
2023$3,200+2.9%
2022$3,108+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 2125, Page 144

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1504, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1974