Skip to content

556 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Price
$149,350
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block2009
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,170
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
24%
Improvement Value:$111,200
76%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+0.7%
2024$4,637+5.0%
2023$4,417+2.9%
2022$4,291+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,350
DeedBook 4100, Page 1343

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2329, Page 206