Skip to content

948 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1940

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 8, 2011

Property Information

Block201
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1S-CB
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
48%
Improvement Value:$42,600
52%
Total Assessment$81,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,608+0.7%
2024$2,591+5.0%
2023$2,468+2.9%
2022$2,397+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4086, Page 7721

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 2345, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1940