Skip to content

1022 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1920

Last Sale Date
Nov 13, 1992

Property Information

Block201
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,420
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
31%
Improvement Value:$96,600
69%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,464+0.7%
2024$4,435+5.0%
2023$4,224+2.9%
2022$4,104+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1972, Page 346

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 1249, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1920