Skip to content

1315 W Weymouth RdVineland, NJ 08360

Built 1896

Last Sale Date
Dec 23, 2069

Property Information

Block401
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,550
Acreage5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
37%
Improvement Value:$83,200
63%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+0.7%
2024$4,197+5.0%
2023$3,998+2.9%
2022$3,884+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,282,500
DeedBook 2854, Page 291

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2193, Page 227

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1231, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1896