Skip to content

1038 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block201
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
DescriptionM0BILE H0ME
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage924
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
35%
Improvement Value:$69,000
65%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,394+0.7%
2024$3,372+13.8%
2023$2,962+3.2%
2022$2,870+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1950, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1918