Skip to content

429 Salem AveNewfield, NJ 08344

Built 1959

Last Sale Date
Oct 17, 2047

Property Information

Block501
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class5112
DescriptionTRAILER
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage824
Acreage4.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,900
57%
Improvement Value:$40,700
43%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+0.7%
2024$2,992+5.0%
2023$2,850+2.9%
2022$2,769+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959