Skip to content

935 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1992

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 3, 1992

Property Information

Block202
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0002

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
30%
Improvement Value:$92,900
70%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+0.7%
2024$4,185+5.0%
2023$3,986+2.9%
2022$3,872+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1962, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1561, Page 117