Skip to content

1447 Venus DrVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block2101
Lot50
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,359
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
20%
Improvement Value:$89,500
80%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,553+0.7%
2024$3,530+5.0%
2023$3,363+2.9%
2022$3,267+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,500
Sq Ft1,359DeedBook 4186, Page 6150Recorded11/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1967