Skip to content

1647 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$80,600
Last Sale Date
Oct 29, 2003

Property Information

Block2101
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,600
21%
Improvement Value:$124,200
79%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,993+0.7%
2024$4,960+5.0%
2023$4,724+2.9%
2022$4,590+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,600
DeedBook 2709, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1989