Skip to content

564 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block2101
Lot55
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,150
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
27%
Improvement Value:$91,600
73%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,996+0.7%
2024$3,970+5.0%
2023$3,781+2.9%
2022$3,673+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990