Skip to content

1714 Almond RdVineland, NJ 08360

Built 1936

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block2101
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,052
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
31%
Improvement Value:$94,100
69%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,349+0.7%
2024$4,321+5.0%
2023$4,116+2.9%
2022$3,998+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4102, Page 1075

Property Sale

Sale
$88,400
DeedBook 2654, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1936