Skip to content

631 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block2101
Lot70
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,539
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
24%
Improvement Value:$102,600
76%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,539DeedBook 4247, Page 555Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 4170, Page 9186Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 4110, Page 7891Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2707, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1999