Skip to content

1430 Venus DrVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$145,900
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block2103
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,183
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
20%
Improvement Value:$102,200
80%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,053+0.7%
2024$4,027+26.8%
2023$3,176+2.9%
2022$3,085+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 4066, Page 6014

Property Sale

Sale
$57,400
DeedBook 4059, Page 5818

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4000, Page 5465

Property Built

Built

Year Built: 1967