Skip to content

1461 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1937

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jul 29, 2003

Property Information

Block2103
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F--2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,106
Acreage1.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
29%
Improvement Value:$104,000
71%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+0.7%
2024$4,634+5.0%
2023$4,414+2.9%
2022$4,288+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
DeedBook 2680, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1937