Skip to content

1582 Neptune TerVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2103
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,393
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
20%
Improvement Value:$91,200
80%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,649+0.7%
2024$3,625+5.0%
2023$3,453+2.9%
2022$3,354+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,393DeedBook 4218, Page 2871Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4040, Page 2629

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4028, Page 2680

Property Built

Built

Year Built: 1967