Skip to content

1084 Swenlin DrVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block2104
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
23%
Improvement Value:$95,300
77%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,958+0.7%
2024$3,932+5.0%
2023$3,745+2.9%
2022$3,638+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4063, Page 9556

Property Built

Built

Year Built: 1964