Skip to content

1076 Swenlin DrVineland, NJ 08360

Built 2015

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block2104
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-1AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
16%
Improvement Value:$152,600
84%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,804+0.7%
2024$5,766+5.0%
2023$5,493+2.9%
2022$5,336+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 4143, Page 5427Recorded7/26/2016

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 4132, Page 7802Recorded9/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015