Skip to content

402 W Summit StVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$170,900
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block2213
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,763
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
16%
Improvement Value:$138,500
84%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+0.7%
2024$5,216+5.0%
2023$4,968+2.9%
2022$4,827+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,900
Sq Ft1,763DeedBook 4192, Page 4379Recorded3/31/2020

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 2740, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1963