Skip to content

408 W Summit StVineland, NJ 08360

Built 1972

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block2213
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
17%
Improvement Value:$125,000
83%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,770+0.7%
2024$4,738+5.0%
2023$4,513+2.9%
2022$4,385+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2683, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1972