Skip to content

226 W Oxford StVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block2215
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,155
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
22%
Improvement Value:$92,800
78%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,767+0.7%
2024$3,742+5.0%
2023$3,564+2.9%
2022$3,463+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2329, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1948