Skip to content

411 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1924

Last Sale Price
$7,700
Last Sale Date
Oct 18, 1978

Property Information

Block2227
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class14
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage437
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
54%
Improvement Value:$18,900
46%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,299+0.7%
2024$1,291+5.0%
2023$1,229+2.9%
2022$1,194+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$7,700
DeedBook 1283, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1924