Skip to content

321 Mt Vernon AveVineland, NJ 08360

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2013

Property Information

Block2227
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,043
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,800
29%
Improvement Value:$62,500
71%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,811+0.6%
2024$2,793+5.0%
2023$2,660+2.9%
2022$2,585+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$23,100
DeedBook 1287, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1931