Skip to content

401 Fenimore StVineland, NJ 08360

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block2228
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,293
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
16%
Improvement Value:$142,800
84%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+0.7%
2024$5,345+5.0%
2023$5,092+2.9%
2022$4,947+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

Sq Ft2,293DeedBook 4170, Page 5909Recorded8/31/2018

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 4044, Page 6063

Property Built

Built

Year Built: 1996