Skip to content

540 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block2233
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,411
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
19%
Improvement Value:$102,800
81%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,047+0.7%
2024$4,020+5.0%
2023$3,830+2.9%
2022$3,720+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,952
DeedBook 2197, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1930