Skip to content

311 Fenimore StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2228
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,434
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
20%
Improvement Value:$88,300
80%
Total Assessment$110,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,515+0.7%
2024$3,492+5.0%
2023$3,326+2.9%
2022$3,231+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930