Skip to content

401 La France StVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$114,500
Last Sale Date
Nov 9, 2004

Property Information

Block2234
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,250
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
20%
Improvement Value:$99,800
80%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,951+0.7%
2024$3,925+5.0%
2023$3,739+2.9%
2022$3,632+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 2786, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2004