Skip to content

313 Erin StVineland, NJ 08360

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$232,300
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block2236
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0022

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,118
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
15%
Improvement Value:$121,600
85%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569+0.7%
2024$4,539+5.0%
2023$4,324+2.9%
2022$4,200+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$232,300
Sq Ft1,118DeedBook 4270, Page 5098Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$74,750
DeedBook 1984, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1993