Skip to content

508 N Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Nov 12, 2015

Property Information

Block2236
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,052
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
23%
Improvement Value:$82,200
77%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,391+0.7%
2024$3,369+5.0%
2023$3,209+2.9%
2022$3,117+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 4135, Page 4789Recorded11/20/2015

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2658, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1900