Skip to content

1040 Gheysen AveVineland, NJ 08360

Built 1926

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block2304
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,081
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
21%
Improvement Value:$83,000
79%
Total Assessment$104,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,330+0.6%
2024$3,309+5.0%
2023$3,152+2.9%
2022$3,062+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2445, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1926