Skip to content

1029 Hendee RdVineland, NJ 08360

Built 1929

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block2304
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description1.75S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,385
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
28%
Improvement Value:$76,900
72%
Total Assessment$107,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,413+0.7%
2024$3,391+5.0%
2023$3,230+2.9%
2022$3,138+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,500
Sq Ft1,385DeedBook 4189, Page 7Recorded1/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1929