Skip to content

1010 Hamilton DrVineland, NJ 08360

Built 1963

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 31, 2003

Property Information

Block2305
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,319
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
14%
Improvement Value:$132,700
86%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+0.7%
2024$4,881+5.0%
2023$4,649+2.9%
2022$4,516+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2682, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1963